Bilgi Devim

 • Become a Fan!
 • Subcribe to Our RSS Feed

Bebekte Gelişme Geriligi İUGR Intrauterin

Intrauterin gelişme geriliği

Bu süre gebelik sırasında anne karnındaki bir bebeğin zayıf büyüme anlamına gelir. İntrauterin (rahim içi) gelişme geriliği, anne rahmindeki bebeğin, gebelik haftasına göre olması gerekenden küçük olmasından kaynaklanır.

hamile

Intrauterin gelişme geriliği

Nedenler

Birçok farklı faktörler (İngilizce onun kısaltması için IUGR) bir intrauterin büyüme geriliği sunulması yol açabilir. Bir cenin hamilelik nedeniyle sırasında plasentadan yeterli oksijen ve besin almaz mümkündür:

 • Yüksek irtifa
 • Çoğul gebelikler (ikiz, üçüz vb)
 • Plasenta sorunlar
 • Preeklampsi veya eklampsi

Doğum (konjenital anomaliler) ve kromozom problemleri de sorunlar sıklıkla normalin altına ağırlığı ile ilişkilidir. Gebelik sırasında enfeksiyonlar fetal ağırlık etkileyebilir. Bu enfeksiyonlar şunlardır:

 • Sitomegalovirüs
 • Kızamıkçık
 • Frengi
 • Toksoplazmozis

IUGR katkıda bulunabilir anne risk faktörleri şunlardır:

 • Alkolizm
 • Sigara içme
 • Bağımlılık
 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • Kalp hastalığı veya yüksek tansiyon
 • Nefropati
 • Yetersiz beslenme

Anne küçük ise, bebek küçük olması için normal olabilir, ancak bu IUGR’lı bağlı değildir.

Bu gecikme nedenine bağlı olarak, fetusun simetrik küçük olabilir. Ya da vücudunun geri kalan küçük ise bebek, normal bir boyut kafa sahip olması mümkündür.

Belirtiler

Hamile bir kadın bebeğinin olması gerektiği gibi büyük olmadığını düşünebilirler. Rahim üst kadar annenin kasık kemiğinden tedbir bebeğinizin gebelik yaşı için beklenenden daha küçük olacaktır. Bu tedbir fundal yükseklik denir.

Sınavlar ve Testler

Gebe kadının rahmine boyutu küçük ise bu intrauterin gelişme geriliği şüphesi olabilir. Durum genellikle bir ile teyit edilir ultrason.

Eğer intrauterin gelişme geriliği olduğundan şüpheleniyorsanız, ek testler enfeksiyon veya genetik sorunlar için gerekli olabilir.

Tedavi

IUGR doğumdan önce anne karnında ölen bebeğin riskini artırır. Senin doğum uzmanı şüpheli bu hastalığa sahip olabilir, bu dikkatli bir büyüme, hareket, dolaşım ve bebeğin etrafında sıvıyı ölçmek için hamilelik sırasında düzenli ultrason muayeneleri ile takip yapacak.

CTG ayrıca istirahat birini yaptı. Bu sadece 20 ila 30 dakika süreyle bebeğin kalp atış hızını duymak içerir.

Bu testlerin sonuçlarına göre, bebeğiniz için erken teslimat gerekebilir.

Beklentiler (prognoz)

Doğum, büyüme ve yenidoğanın kalkınma sonra IUGR şiddeti ve nedenine bağlıdır. Bebeğiniz hakkında konuşun doğum uzmanı ve çocuk doktoru yok.

Komplikasyonlar

IUGR kendi sebebine göre, gebelikte ve yenidoğan için komplikasyon riskini artırmaktadır. Olan büyüme Bebekler genellikle doğum sırasında deneyimi daha fazla stres gecikmiş bir ihtiyaç vardırsezaryen ile doğum.

Sağlık kuruluşu arayın

Eğer hamile iseniz ve bebek normalden daha az hareket ettiğini fark ederseniz hemen doktorunuza sağlayıcınıza başvurun.

Senin bebek ya da çocuk yetiştirme ya da normal gelişim gibi görünüyor yoksa Doğumdan sonra sağlık kuruluşu arayın.

Korunma

Bu intrauterin gelişme geriliği önlemeye yardımcı olacaktır aşağıdaki yönergeleri izleyin:

 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin ve eğlence uyuşturucu kullanmayın.
 • Sağlıklı gıdalar yiyin.
 • Düzenli doğum öncesi bakım alın.
 • Eğer kronik bir durum var ya da düzenli olarak reçeteli ilaçlar alıyorsanız, hamile kalmadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Bu tıbbi durum hamilelik ve bebek hakkında olabileceği etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebekte Gelişme Geriligi İUGR Intrauterin

fetal büyüme genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır kompleks multifaktöryel bir olgudur. Bazı durumlarda intrauterin büyüme geriliği oluşabilir fetusun doğru gelişimini engeller bir uyumsuzluk oluşur (IUGR).

Fetus aynı gebelik yaşına diğer bebeklere göre% 90 daha az ağırlığa sahip olduğu bu özellikle, gebelik sırasında ise rahim içinde bebeğin zayıf büyüme anlamına gelir.

Bu olgu da denir “kısıtlı intrauterin büyüme” onlar ve genellikle daha düşük bir ağırlığa sahip olmalıdır hızında rahim içinde büyümek değil hamilelik bebekler sırasında normalden daha küçük olan bir bebek tanımlamak için dünyaya geldi.

Fetal büyüme sorunlarının en yaygın nedeni olan plasentanın arıza bebeğe gıda ve oksijen taşır dokudur. Biz pek çok kez gördüğümüz gibi olsa da, diğer vardır fetal büyümeyi etkileyen faktörler öncesi veya gebelik sırasında genetik değişiklikler, malformasyonlar, ya da enfiye tüketimi ve yüksek tansiyon ilaçları gibi …

Mesela kızamık, sitomegalovirüs, toksoplazmozis ve frengi gibi fetus etkiler gebelik sırasında enfeksiyonlara maruz kaldığı, ayrıca fetal ağırlık ve X-ışınları etkileyebilir.

Görüldüğü gibi, orada hareket edemez (ya da tıbbi olacak) olan bazı nedenleri vardır, ancak diğerleri annenin sağlık alışkanlıkları (ya da daha doğrusu hastalık) cevap ve kendini enfiye, alkol veya diğer tüketim olarak kontrol edilebilir Bebek rahim düzgün büyümek değil neden olabilecek ilaç türü.

Fetal büyüme geriliği Türleri

Bu gecikme nedenine bağlı olarak, fetusun simetrik küçük olabilir, ya da vücudunun geri kalanı küçük ise, gestasyonel yaşa göre normal boyutta bir kafa var. Burada, hücre büyümesi Winnick üç aşamadan klinik konsepti içine dahil dayalı IUGR üç tip, tarif açıklar:

 • IUGK veya simetrik tip I yaralanması (fetal yaşamın ilk 16 hafta içinde meydana gelir) faz hücre hiperplazisi hücrelerin toplam sayısını azaltmak için oluştuğunda, meydana gelir. Bu bebeklerde simetrik baş büyümesi, karın ve uzun kemikler var.
 • IUGR tip II ya da asimetrik hücresel hipertrofi fazını, Gebeliğin 32. haftasında meydana gelir ve yaklaşık 8 hafta sürer zaman oluşur. Bu baş ve uzun kemiklerde ve fetal karın arasında orantısız bir büyüme ile karakterizedir.
 • IUGR veya karışık tip III yaralanma meydana geldiği zaman bağlıdır hipertrofisi ve hiperplazisi ve eşlik eden bir görünüm aşamasında, 17 ila 32 hafta gebelik oluşur.

Daha fazla sınıflandırma bozukluk veya menşe etiyolojisinde dayanmaktadır:

 • Ağırlıklı olarak kromozomal defekt aynı fetus olan nedenlerle, içsel IUGR.
 • Bu durumda dışsal IUGR fetus gibi plasental hasarı gibi dış unsurlar neden olur.
 • IUGK Yukarıdaki faktörler kombinasyonu verildikleri birleştirildi.
 • İdiopatik IUGG olan fetal büyüme bozukluğu nedeni bilinmemektedir.

fetal büyüme geriliği tespit etmek

Intrauterin büyüme hamile kadının rahmine boyutu küçük ise şüpheli olabilir.Durum genellikle ultrason ile teyit edilir. Rahim üst kadar annenin kasık kemiğinden tedbir bebeğinizin gebelik yaşı için beklenenden daha küçük olacaktır. Bu tedbir fundal yükseklik denir.

Çeşitli kontroller boyunca Hamilelik sırasında doktor bebeğin normal büyüme olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Anne karnında bir bebeğin büyümesini izlemek için ana test ultrason bebek ağırlığını değerlendirmek için bir dizi önlem alabilir.

Buna ek olarak, ultrason denilen bir tekniği kullanarak plasentanın fonksiyonu çalışmalarında izin veren Doppler şu anda göbek kordonu ve plasenta, can ana etkenler ile yüksek tansiyon veya şeker hastalığı annede, kalp malformasyonlar ve sorunları kontrol, Anne karnındaki bebeğin sağlığını tehlikeye.

ABD, bazı çünkü bebeğin tarafından yapılan amniyon sıvısının miktarı ve hareketlerini belirleyen veriyor intrauterin gelişme geriliği olan bebekler amniyon sıvısının ve hareketlerin azalması miktar var. Bebek küçük olduğunu tespit ederse, ultrason taramaları daha sık yapılmaktadır.

Eğer intrauterin gelişme geriliği şüpheleniyorsanız İUBG doğumdan önce anne karnında ölen bebeğin riskini artırır gibi ek testler, enfeksiyon veya genetik sorunlar taranması için gerekli olabilir. Doktor anne bu durum olabileceğini şüphelenirse, bu büyümeyi, hareket, dolaşım ve bebeğin etrafında sıvıyı ölçmek için gebelik ultrasonlar bazı dikkatli izlenmesi yapacaktır.

Her ne kadar biz tüm küçük bebekler var unutmayın rahimde büyüme geriliği.Doğumda küçük bebeklerin sadece üçte geriliği büyüme var. Gerisi normalden sadece küçüktür. Yetişkinler gibi, çocuklar farklı boyutlarda ve bu noktada genetik bebek gelişiminde bir gecikme olmaksızın, büyük veya daha küçük olduğu söylemek bol miktarda vardır.

bebekte gelişme geriliği nedir

haftalık bebekte gelişme geriliği

bebeklerde gelişme geriliği

asimetrik gelişme geriliği tedavisi

asimetrik gelişme geriliği

intrauterin gelişme geriliği pdf

rahim içi gelişme geriliği ile doğan bebekler

rahim içi gelişme geriliği  tüm sorunların cevapları burada.