Bilgi Devim

  • Become a Fan!
  • Subcribe to Our RSS Feed

Dişeti Hastalığı ve Nedenleri

Posted In Ne Nedir, Sağlık - By bilgidevim on Cumartesi, Ekim 11th, 2014 With No Comments »

diş eti hastalığı

Gingivitis , aynı zamanda genel de dişeti hastalığı ya da periodontal hastalık olarak adlandırılan, ağzınızda bakteri büyümesi ile başlayan  ve sona erebilen tedavisi olabilen bir hastalık türüdür. Düzgün tedavi edilmediği takdirde – diş kaybı ve buna bağlı olarak dişi çevreleyen doku yıkımına neden olabilir.

Gingivitis ve Periodontitis Arasındaki Fark Nedir?
Gingivitis (diş eti iltihabı), genellikle periodontitis (dişeti hastalığı) önce gelir. Ancak, tüm gingivitis periodontitis ilerledikçe olduğunu bilmek önemlidir.Gingivitis erken evresinde, bakteri plak diş etleri iltihaplanmasına ve kolayca diş fırçalama sırasında kanamaz neden kurmak. Diş etleri tahriş olabilir rağmen, dişler hala yuvalarına ekilir. Hiçbir geri dönüşü olmayan kemik veya diğer doku hasarı bu aşamada oluşur.Periodontitis olan bir kişi olarak, sakız ve kemik iç tabaka uzak diş çekme ve cepler oluşturur. Diş ve diş etleri arasındaki bu küçük alanlarda enkaz toplamak ve enfekte olabilir. Vücudun bağışıklık sistemi plak yayıldıkça bakterilerle savaşır ve diş eti çizgisinin altında yetişir.

Toksinler ya zehirler – plakta bakterilerin yanı sıra enfeksiyonlarla mücadelede yer vücudun “iyi” enzimler tarafından üretilen – yerinde diş tutun kemik ve bağ dokusu yıkmak başlar.

Hastalık ilerledikçe, cepler derinleşir ve daha fazla sakız doku ve kemik imha edilir. Bu durumda, dişleri artık onlar gevşek hale yerinde demirlemiş ve diş kaybı oluşmuşsa. Dişeti hastalığı erişkinlerde diş kaybının önde gelen nedenidir.

Diş eti iltihabı yaşadığınızda dişlerinizi fırçalarken, yemek yeme sırasında diş etlerinizde kanamalar meydana gelir. Diş ve diş etlerinizde hassasiyet artar ve soğuk/sıcak gıda ve içecek tüketiminde ağrılar yaşarsınız. Diş hekiminin gerçekleştireceği diş taşı temizleme uygulaması ve evde yapacağınız düzenli ağız bakımı ile diş eti iltihabından kolayca kurtulabilirsiniz. Bazı durumlarda iltihabın büyüklüğüne ve iyileştirme sürecini hızlandırmak için doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir.

Ne Dişeti Hastalığı Nedenleri?

Plak dişeti hastalığının başlıca nedenidir. Bununla birlikte, diğer faktörler de hastalığa katkıda bulunurlar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Hormonal değişiklikler, bu tür sırasında meydana gibi hamilelik , ergenlik , menopoz, ve aylık menstrüasyon ,
diş eti iltihabı geliştirmek için daha kolay kılan, diş etlerinin daha hassas hale getirir.Hastalıklar Sizin dişeti durumunu etkileyebilir.
Bu gibi hastalıklar bulunmaktadır kanser ya da HIV bağışıklık sistemi ile etkileşime. Çünkü diyabet , kan şekeri kullanması için vücudun yeteneğini etkiler, bu hastalığı olan hastalar periodontal hastalık ve boşluklarda dahil olmak üzere enfeksiyonlara yakalanma riski daha yüksektir.Ilaçlar etkileyebilir ağız sağlığını bazı dişler ve diş etleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip tükürüğün akışını azaltmak çünkü.
Bu antikonvülsan ilaç gibi bazı ilaçlar, Dilantin ve anti-anjin ilaç Procardia ve Adalat , dişeti dokusunun anormal büyümesine neden olabilir.
Kötü alışkanlıkları gibi sigara zor dişeti dokusu kendini tamir için yapmak. Kötü ağız hijyeni alışkanlıkları gibi fırçalama ve günlük bazda ipi gibi, daha kolay gingivitis geliştirmek için yapmak.Diş hastalıkları aile öyküsü dişeti iltihabı gelişimi için bir faktör olabilir.

 

Dişeti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Dişeti hastalığı bile hastalığın geç evrelerinde, birkaç bariz işaretleri üreten, acısız ilerleyebilir. Periodontal hastalığın
belirtileri genellikle ince olmasına rağmen, durum uyarı işaretleri olmadan tamamen değildir. Bazı belirtiler hastalığın bazı şeklinde işaret edebilir.
Dişeti hastalığının belirtileri şunlardır:

Diş fırçalama sırasında ve sonrası kanayan dişetleri
Kırmızı, şişmiş veya hassas dişetleri
Kalıcı kötü nefes ağızda veya kötü tat
Diş etlerini basık
Diş ve diş etleri arasında derin cepleri Oluşumu
Gevşek veya değişen dişler
Yolu dişlerde değişiklikler aşağı ısırma üzerine birbirine uygun, ya da kısmi uyum içinde protezler .
Eğer herhangi bir belirti fark bile, hala diş eti hastalığı bir dereceye sahip olabilir. Bazı kişilerde, diş eti hastalıkları gibi azı dişleri gibi sadece belirli dişleri etkileyebilir.
Sadece bir diş hekimi veya periodontist tanımak ve dişeti hastalığının ilerlemesini belirleyebilirsiniz.