Bilgi Devim

 • Become a Fan!
 • Subcribe to Our RSS Feed

Intrauterin gelişme geriliği IUGR

Posted In bayanlar, bebek gelişimi, haber, hamilelik, kadın, News, Sağlık - By bilgidevim on Salı, Aralık 29th, 2015 With No Comments »

Intrauterin gelişme geriliği ( IUGR )

Bebekler her boyutlarda gelir. Bazı doğal nedenlerle sadece büyük veya diğer küçüktür.

Ancak bebekler anne karnında bazı durumlarda sahip olmak için onları uygun olacağını daha küçüktür. Bu durumda, o “intrauterin gelişme geriliği” ya da “intrauterin büyüme geriliği” denir.

IUGR

Anne karnında hala bir bebek gebelik sırasında beklenen hızda büyümeye başarısız olduğunda bir “intrauterin gelişme geriliği” dir.Bir başka deyişle, gebelikte herhangi bir noktada, bebeğin annesi (şu anda “gebelik yaşı” bebek doğmamış adlandırılır) olduğunda gebelik süresi dikkate alınarak olması gereken boyutu değildir.

IUGR etkilenen bebekler genellikle düşük doğum ağırlığına sahip.Bebeğin ağırlığı bebek o da “gebelik yaşı küçük” denir (aynı gebelik yaşı bebeklerin% 90 daha fazla tartmak olduğu anlamına gelir) gebelik yaşı için 10 persentil altında ise.

Onlar anne karnında iken gebelik yaşı küçük olan tüm bebekler intrauterin gelişme geriliği olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, bazı sağlıklı bebekler ebeveynleri kısa çünkü ortalama daha küçük doğarlar.

Intrauterin gelişme geriliği iki tür vardır:

 1. Simetrik intrauterin gelişme geriliği: Bebeğin vücudu (bebeğin vücudunun tüm parçaları eşit küçük) orantılı küçüktür.
 2. Asimetrik intrauterin gelişme geriliği: Bebeğin kafası ve normal büyüklükte beyni vardır ama vücudun geri kalan boyutu azalır.

Nedenler

Birçok durumda, IUGR yeterli oksijen ve / veya yeterli besin getting bebeği engelleyen bir sorun sonucudur. Besinlerin bu eksikliği kendi büyümesini yavaşlatır.

Bu çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Ortak bir neden bebeğe oksijen ve besin teslim doku düzgün rahmine bağlı değil veya beklendiği gibi çalışmıyor plasental yetmezlik vardır.

Gebelik sırasında oluşabilecek diğer nedenler şunlardır:

 • Böyle sigara, hamile annesi, alkol ya da uyuşturucu kullanımı gibi bazı davranışlar,
 • Böyle sitomegalovirüs, kızamıkçık, toksoplazma ve frengi gibi (anne tarafından enfekte) enfeksiyonlara maruz
 • anne tarafından bazı ilaçların tüketimi
 • anne hipertansiyon
 • bozuklukları veya doğumsal defektler genetik
 • Yüksek irtifada yaşayan

Risk Faktörleri

Intrauterin gelişme geriliği, birden fazla bebek ile hamile olan veya daha önce gebelik yaşı ve intrauterin büyüme geriliği etkilenen bebekler için küçük bebekler vardı kim kadınlarda daha meydana eğilimindedir. Intrauterin gelişme geriliği gelişen bir kadının riskini artıran kalp, akciğerler, kan veya anemi, otoimmün tip etkileyen bazı hastalıklar, gibi bazı tıbbi durumlar vardır. Ayrıca riskini artırır önce veya hamilelik sırasında gerçek kötü ya da kilolu olma yiyin.

Tanı

Küçük tüm bebekler IUGR olduğundan, iyi bir teşhis yapmak çok önemlidir. Bu düzgün erken gebelik bebeğin tarihine göre gebelik yaşını belirleyen başlar.

İlk başta, gebelik yaşı annenin son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır. Daha sonra (genellikle haftalar 8 ve 13 arasında), bir ultrason ile teyit edilir. Bebeğin gebelik yaşı hesaplanır sonra doktorlar bebeğin büyümesini izlemek için bu tahmin kullanmak ve beklenen büyüme oranı ile karşılaştırın. Bebek daha yavaş (“gestasyonel yaşına göre küçük”) normalden daha büyüyor, doktorlar bebeğin IUGR sahip olup olmadığını belirlemek için onların büyüme ve muhtemelen daha fazla test izlemeye devam edecektir.

Büyüme kontrolü, birkaç farklı yolla gerçekleştirilir. Denilen bir tedbirrahim yüksekliği bebeğin boyutunu tahmin yardımcı olur; Bunun için, rahim rahim en kasık kemiğinin üst ölçülür.

Bebeğin büyümesini değerlendirmek için başka bir yolu kullanmaktırultrason. Aslında, IUGK genellikle bu teknik ile teşhis edilir.

Bir ultrason sırasında, bir teknisyen, bir jel ile kadının karnına kapsar ve bu konuda bir prob (bir enstrüman çubuk şekilli veya baston) taşır. Yüksek frekanslı ses dalgaları vücut üzerinde “sıçrama” ve bir bilgisayar ekranında bebeğin resimlerini oluşturmak. Bu görüntüler, bebek boyutunu ve ağırlığını hesaplamak için kullanılır.

Bu tahminler sadece tahminler ve doğru olmayabilir rağmen, yardım sağlık profesyonelleri bebeğin büyümesini izlemek ve bir sorun olup olmadığını belirlemek için. Ultrason ayrıca plasenta ya da amnion sıvısı sıkıntısı etkileyen problemleri gibi diğer anormallikleri, belirlemenize yardımcı olur.

Onlar bebek gibi, bir IUGR olabileceğini düşünüyorsanız Sağlık çalışanları diğer testler gerçekleştirebilirsiniz:

 • Fetal kalp atım hızını ve fetal hareketi değerlendirmek için izleme
 • olası enfeksiyonları için tarama testleri
 • Amniyosentez intrauterin gelişme geriliği nedenini belirlemek (ve bazen fetal akciğer olgunluk belirlemeye yardımcı olmak için ve olsun veya olmasın onun kendi nefes) yardım

Bir bebek bir intrauterin gelişme geriliği varsa

IUGR tanısı konduğunda, tedavi hesaba bebeğin sağlığı ve gebelik ayı bekleyen anne durumunu alınarak karar verilecektir. Yakından yakından büyüme izlemek ve olası sorunları tespit etmek (genellikle sık sık prenatal ziyaretler ve ultrason aracılığıyla) bebeği inceleyecek.

Intrauterin gelişme geriliği tedavisi herhangi bir hastalık kontrol anne acı ve yeterli kilo alımı ile sağlıklı, besleyici bir diyet yol açar sağlamak içerir. Bazı kadınlar dinlenme ve bebeğe kan akışını artırmak için yatağa bunları söylüyorum tutmak.

İzleme bebek büyüyen durdu ya da diğer sorunları var olduğunu gösterir Bazı durumlarda, sağlık uzmanları vadesinden önce indükleyici emek öneririz. O doğum tahmin etmek gerekli olabilir, ancak hedefi her zaman olduğu gibi mümkün olduğunca uzun süre anne karnında bebeği güvende tutmak olacaktır.

Bazen bir vajinal doğum ile ilişkili stres bebek için çok riskli kabul edildiğinde, sezaryen ile doğum yapmak gerekli olabilir.

Tahmin

Ne yazık ki, IUGR olan bebekler doğumdan önce ve sonrasında sağlık sorunları var daha olasıdır. Erken ya da çok küçük bir ile doğarlar olanlar hastanede kalma uzun süreli gerektiren sorunları daha olasıdır. Ayrıca, yardım nefes ya da enfeksiyonu önlemek için ilaç olarak, doğumdan sonra özel bakıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

Intrauterin gelişme geriliği ile ilişkili olabilir diğer sorunlar şunlardır:

 • sezaryen artan oran
 • sorun nefes ve besleme
 • sorun vücut ısısının korunması
 • değişmiş kan sayımı
 • Kan şekeri düşük konsantrasyon (hipoglisemi)
 • enfeksiyonla mücadele yeteneğini azalır
 • Nörolojik sorunlar
 • ölü doğum riskinde artış (cenin anne karnında ölür)

Intrauterin gelişme geriliği ve uzun vadeli etkileri ilk etapta soruna neden durumuna büyük ölçüde bağlıdır.

Intrauterin gelişme geriliği Başa Çıkma

Bir kadın Bebeğiniz varsa veya intrauterin gelişme geriliği olabilir dışarı bulduğunda, yapılacak en iyi şey, tüm tarifeli ziyaretleri ve prenatal testler katılmak ve tam kontrol sağlık tavsiyelerini takip etmek gebelik. Ayrıca yeterli dinlenme alma ve alkol, uyuşturucu ve enfiye kaçınarak, sağlıklı bir diyet ile dikkat etmelisiniz.

 • Zengin Anahtar
 • Başakşehir çilingir