Bilgi Devim

  • Become a Fan!
  • Subcribe to Our RSS Feed

Meme Kanserinde Ömrü Uzatan İlaç

Posted In Sağlık - By bilgidevim on Salı, Eylül 30th, 2014 With No Comments »

memekanseri

HER2-Pozitif Meme Kanseri, meme kanserinin diğer türlerine göre daha saldırgan olma eğilimindedir.
Onlar da hormon tedavisine daha az duyarlı konumdadır. Ancak, özellikle HER2’yi hedef tedaviler çok etkilidir.

HER-2 için rutin test sonuçları tedavi öneriler ve kararlarını etkileyebilir, çünkü invaziv meme kanseri tanısı çoğu kadın için tavsiye edilir. HER-2 testi duktal karsinoma in situ için rutin yapılır, ancak bir klinik araştırmanın parçası olarak yapılabilir. Meme kanseri tekrarladığı veya yayıldığı zaman, bu durumda 20 ve en fazla yüzde 30, orijinal kanserden değiştirebilir olarak, kanser hücreleri,HER-2 için hem de hormon reseptör durumu için yeniden bu ilaçlar, özellikle HER-2 proteini hedef olmamasına rağmen örneğin doksorubisin (adriamisin) gibi standart kemoterapi maddeleri, aynı zamanda, HER-2-pozitif meme kanserlerinin tedavisinde de etkili olabilir.

Her 8 kadından birinde görülen meme kanseri tedavisinde umut verici bir haber var gündemde. Meme kanserinin ‘HER-2 Positif meme kanseri’ türüne yakalananların ömrünü en az 16 ay uzatan ilaç ürettiklerini açıkladı ilaç firması.Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür.Sıklığı giderek artan meme kanserinde her gün geliştirilen yöntemler ve ilaçlar ölüm oranını azaltıyor.

Erken teşhis ve tarama yöntemleri de bunda etkili olmakta. Bir kadının yaşam boyu meme kanseri riski yüzde 12. Başka bir ifadeyle her 8 kadından birinde meme kanseri görülüyor. Bu kadar sıklıkla rastladığımız meme kanserine ilişkin iyi bir haber var. Meme kanseri hastalarını sevindirecek haberi veren ilaç firması meme kanserinin hızla yayılan bir türüne yakalanan hastaların ömrünü uzatan bir ilaç geliştirdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, yeni ilacın, kullanımıyla ömür süresi en az 16 ay uzuyor.Bir çok hasta üzerinde yapılan 16 aylık klinik deneylerde “HER-2 Positif” hastalarının ortalama 56.5 ay yaşadığını tespit ettiklerine dikkat çekti.Yeni ilaç kullanılmadığı takdirde ise ortalama ömür 40.8 ayda kalıyor. HER-2, meme kanseri hücrelerinin büyümesine yol açan bir protein türü. Meme kanseri hastalarının beşte birinde HER-2 Pozitif kanser türü tespit ediliyor. Metastaslı kanserler, vücudun diğer bölgelerine yayılabiliyor.